Tajlandia

Co warto wiedzieć przed podróżą do Tajlandii?

Międzynarodowe Prawo Jazdy

W Tajlandii do prowadzenia samochodu oraz skutera wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Wyrobić je może każdy, praktycznie od ręki. Ważną informacją jest konieczność posiadania prawa jazdy kat. A w przypadku skutera. W praktyce nie jest to sprawdzane, jednak podczas jakiejś kolizji na drodze można nabawić się sporych kłopotów

Waluta

W Tajlandii obowiązującą walutą jest Tajski Bat.
W przeliczeniu 1 bat = 0,13 zł

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

W Tajlandii nie ma obowiązkowych szczepień, są jedynie zalecane. Sami możemy zadecydować, czy chcemy się zaszczepić. Zalecanymi szczepieniami są:
– WZW A+B
– Błonica, tężec, krztusiec
– Dur brzuszny
– wścieklizna -konieczna w przypadku ugryzienia np. przez małpę, czy psa.

Minimalne „kieszonkowe” przy podróży do Tajlandii

Wymagane jest posiadanie 10.000 THB na osobę, czyli ok. 1300 zł w dowolnej walucie. Nie wystarczy niestety tylko karta, na której możemy mieć pokaźną sumę. Z naszego samolotu raczej nikt nie został poproszony o okazanie gotówki, jednak są takie przypadki i lepiej się przygotować, niż udać w podróż powrotną. Najczęściej mogą o to zostać poproszone osoby podróżujące z plecakiem o dość niedbałym wyglądzie, jednak nie ma na to reguły… Ma to na celu walkę z osobami podróżującymi bardzo budżetowo.

Wiza

W Tajlandii dla obywateli polskich wiza nie jest wymagana, jeżeli podróżujemy w celach turystycznych, nie dłużej niż 30 dni. Wypełnia się jedynie taką kartę wjazdu/wyjazdu, w której wpisujemy wszystkie nasze dane, nr lotu, średnie zarobki, nazwę hotelu itd. – ważne, aby ją zachować do czasu odprawy lotniskowej podczas powrotu, również w niektórych hotelach mogą o nią poprosić (my oczywiście ją zgubiliśmy, wtedy nic się nie dzieje, wypisujemy ją kolejny raz na lotnisku)
W przypadku podróży dłuższych lub nie turystycznych wiza jest wymagana.

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii ?

To chyba pytanie stawiane najczęściej przez osoby, które jadą pierwszy raz do Tajlandii, później odpowiedź jest prosta – KAŻDA. Oczywiście wszyscy marzymy o idealnym urlopie bez grama deszczu, który mógłby pokrzyżować nasze plany .

W baaaaaardzo dużym uproszczeniu w Tajlandii wyróżniamy porę suchą i deszczową


Pora sucha trwa od listopada do lutego – wtedy praktycznie w całym kraju powinna być ładna pogoda, wiadomo, że na przełomie, jeszcze do połowy listopada może występować jeszcze sporo opadów (ten czas na podróż właśnie wybraliśmy) głównie nocą, wieczorem i rano. Nie było to dla nas kompletnie uciążliwe zazwyczaj ulewy były intensywne, ale krótkie.


Pora deszczowa trwa od marca do października – najwięcej opadów odnotowuje się we wrześniu. Generalnie zasada jest taka, że jeżeli wybieramy się w porę deszczową najlepiej kierować się w okolice Zatoki, wtedy najmniej tam pada. Pogoda to loteria, ciężko ją przewidzieć może się trafić tak, że w danym miejscu w czasie pory deszczowej będziemy cieszyć się cudownym słońcem. Zawsze jest ciepło, nie wyobrażajmy sobie deszczu i zimna jak w Polsce, ale w porze deszczowej są jeszcze wyższe temperatury, niż w porze suchej, która jest nazywana nawet chłodną, ale to nie dla nas 🙂
Wybór podróży poza sezonem ma swoje plusy: jest zdecydowanie mniej turystów, niższe ceny, więc łatwiej też zdobyć atrakcyjny nocleg, tańsze bilety lotnicze oraz wycieczki.

Kompletnie nie należy sugerować się prognozami pogody, wg nich burze i deszcz są codziennie, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Momentami prognozy pokazywały słońce, a akurat było oberwanie chmury i odwrotnie. Także dobra rada, patrzcie w niebo, a nie na prognozy i pamiętajcie, że nawet jak w tym momencie pada to nie oznacza to, że za godzinę nie będziecie leżeć na plaży 🙂

Warto pamiętać, że jest bardzo wilgotne powietrze, aż do tego stopnia, że ciężko coś wysuszyć na balkonie, szczególnie jak nocujecie np. w domkach w dżungli. Później dobrze sobie schować rzeczy pod klimę, tam jest większe prawdopodobieństwo wysuszenia, ale wiadomo nie ma z tym tragedii.

Odnośnie dużej wilgotności czasami telefony mają problem z ładowaniem, ponieważ wykryta jest wilgoć w porcie USB. Słyszałam, że dzieje się tak w szczególności z telefonami firmy Samsung, my z Huawei kompletnie nie mieliśmy problemów.

Ceny w Tajlandii

Istnieje ogólne przeświadczenie, że w Tajlandii jest tanio. W większości przypadków jest to prawda, szczególnie poza sezonem. Wyjątkiem są ceny np. piwa w „restauracji”. Ceny np. taxi, czy transportów drogą morską są porównywalne do PL. Zauważyliśmy, że najdrożej było na Phuket, ceny potrafiły różnić się o kilka zł w porównaniu z Krabi, czy Phi Phi, dlatego wybór miejsca bazowego, również wpływa na odczucia cenowe.

Przykładowe ceny w 2019 roku:

woda 1,5 L – 15 THB – 1,70zł
duże piwo w restauracji (0,6l) – 100-120 THB – 12,86-15,43zł
świeży kokos – 40-70 THB 5,14zł – 9zł
Padthai – 60-120 THB 7,72zł – 15,43zł
Mango sticky rice – 50-120 THB 6,43 zł – 15,43zł
cola – 20 -40 THB 2,57zł – 5,14zł

Porównując te ceny oraz ceny w krajach europejskich z pewnością jest o niebo taniej, możemy do woli objadać się owocami morza, popijać kokosy na plaży, skorzystać ze sportów wodnych (np. jet ski) nie rujnując przy tym budżetu 🙂

Jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą ?

Najlepiej zabrać dolary lub euro, tak naprawdę nie ma znaczenie, którą z tych walut wybierzemy, różnice na takich kwotach będą minimalne. Warto jednak wiedzieć, że wymieniane są jedynie dolary najnowsze, tych starszych nie wymienimy w żadnym kantorze. Dolary o mniejszych nominałach (10,20) mają mniej korzystny kurs niż np. 100 dolarowe banknoty. Jeżeli chodzi o euro, to kurs jest jeden dla wszystkich nominałów.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply